MAX20090AUP/V+W
Part Number:
MAX20090AUP/V+W
Category:
LED Drivers
Description:
IC LED DRIVER CTRLR PWM 20TSSOP
Category :
LED Drivers
Applications :
Automotive, Commercial & Industrial Lighting
Current - Output / Channel :
Dimming :
Analog, PWM
Frequency :
200kHz ~ 2.2MHz
Internal Switch(s) :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
20-TSSOP-EP
Topology :
SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Type :
DC DC Controller
Voltage - Output :
4.875V ~ 5.125V
Voltage - Supply (Max) :
65V
Voltage - Supply (Min) :
5V