RT9284A-20GJ6E
Manufacturer:
Richtek
Part Number:
RT9284A-20GJ6E
Category:
LED Drivers
Description:
IC LED DRVR RGLTR PWM TSOT23-6
Manufacturer :
Richtek
Category :
LED Drivers
Applications :
Backlight, Camera Flash
Current - Output / Channel :
100mA
Dimming :
PWM
Frequency :
1.2MHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TSOT-23-6
Topology :
Type :
DC DC Regulator
Voltage - Output :
20V
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Voltage - Supply (Min) :
2.7V