MAX25600AUI/V+T
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
MAX25600AUI/V+T
Category:
LED Drivers
Description:
IC LED DRIVER CTRLR PWM 28TSSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
LED Drivers
Applications :
Automotive, Commercial & Industrial Lighting
Current - Output / Channel :
Dimming :
Analog, PWM
Frequency :
200kHz ~ 700kHz
Internal Switch(s) :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
28-TSSOP-EP
Topology :
Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Type :
DC DC Controller
Voltage - Output :
4.9V ~ 5.1V
Voltage - Supply (Max) :
60V
Voltage - Supply (Min) :
5V