LM3502ITL-44/NOPB
Part Number:
LM3502ITL-44/NOPB
Category:
LED Drivers
Description:
IC LED DRVR RGLTR PWM 10DSBGA
Category :
LED Drivers
Applications :
Backlight
Current - Output / Channel :
750mA (Switch)
Dimming :
PWM
Frequency :
1MHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
10-WFBGA, DSBGA
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
10-DSBGA
Topology :
Step-Up (Boost)
Type :
DC DC Regulator
Voltage - Output :
44V
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Voltage - Supply (Min) :
2.5V