LM3530UME-40/NOPB
Part Number:
LM3530UME-40/NOPB
Category:
LED Drivers
Description:
IC LED DRV RGLTR PWM 12DSBGA
In Stock:
929
Category :
LED Drivers
Applications :
Backlight
Current - Output / Channel :
30mA
Dimming :
PWM
Frequency :
500kHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
12-XFBGA, DSBGA
Supplier Device Package :
12-DSBGA
Topology :
Step-Up (Boost)
Type :
DC DC Regulator
Voltage - Output :
40V
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Voltage - Supply (Min) :
2.7V