MC33HB2000FK557
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MC33HB2000FK557
Category:
Motor Drivers, Controllers
Description:
IC HALF BRIDGE DRIVER 3A 32QFN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Motor Drivers, Controllers
Applications :
DC Motors, General Purpose
Current - Output :
Function :
Interface :
Logic, PWM, SPI
Motor Type - AC, DC :
Motor Type - Stepper :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Half Bridge
Package / Case :
32-PowerQFN
Product Status :
Active
Step Resolution :
Supplier Device Package :
32-PQFN (8x8)
Technology :
Power MOSFET
Voltage - Load :
5V ~ 28V
Voltage - Supply :
3.3V ~ 5V