PTN0.38CC500
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
PTN0.38CC500
Category:
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Description:
EXPAND SLEEV 3/8"X500' WHT/RED
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
White, Red
Diameter - Inside, Expanded :
0.500" (12.70mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
0.375" (9.53mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
UV Resistant
Features :
Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Heat Protection :
Heat Resistant
Length :
500' (152.40m)
Liquid Protection :
Gasoline Resistant
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.025" (0.64mm)