F6V1.50TB50
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
F6V1.50TB50
Category:
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Description:
SELF WRAP 1.5" X 50' BLACK
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Abrasion Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.500" (38.10mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Clean Cut, White Tracer
Heat Protection :
Flame Retardant
Length :
50.00' (15.24m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL VW-1
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Type :
Self Wrap
Type Attributes :
Split Flexible Tube
Wall Thickness :
0.027" (0.69mm)