FHH0.75NT50
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
FHH0.75NT50
Category:
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Description:
EXPAND SLEEVING 3/4" X 50' NAT
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Abrasion Resistant, Fray Resistant
Color :
Natural
Diameter - Inside, Expanded :
1.156" (29.36mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
0.750" (19.05mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Vibration Resistant
Heat Protection :
Heat Resistant
Length :
50.00' (15.24m)
Liquid Protection :
Material :
Fiberglass, Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL VW-1
Operating Temperature :
-70°C ~ 650°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.040" (1.02mm)