CTN0.50NT100
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
CTN0.50NT100
Category:
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Description:
SLEEVING 1/2" X 100' NATURAL
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Natural
Diameter - Inside, Expanded :
0.625" (15.88mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
Diameter - Outside, Non-Expanded :
0.500" (12.70mm)
Environment Protection :
Features :
Clean Cut
Heat Protection :
Length :
100' (30.48m)
Liquid Protection :
Material :
Cotton
Material Flammability Rating :
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.028" (0.71mm)