F6W0.75BK100
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
F6W0.75BK100
Category:
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Description:
SELF WRAP 3/4" X 100' BLACK
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Abrasion Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
Diameter - Inside, Non-Expanded :
Diameter - Outside, Non-Expanded :
0.750" (19.05mm)
Environment Protection :
Features :
Clean Cut
Heat Protection :
Length :
100' (30.48m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Type :
Self Wrap
Type Attributes :
Split Flexible Tube
Wall Thickness :
0.027" (0.69mm)