F6N1.50CW25
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
F6N1.50CW25
Category:
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Description:
SELF WRAP 1.5" X 25' CLEAR/WHT
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Clear, White
Diameter - Inside, Expanded :
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.500" (38.10mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Chemical Resistant, Clean Cut
Heat Protection :
Length :
25.00' (7.62m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Type :
Self Wrap
Type Attributes :
Split Flexible Tube
Wall Thickness :
0.038" (0.96mm)