F6F1.25TB25
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
F6F1.25TB25
Category:
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Description:
SELF WRAP 1.25" X 25' BLK/WHT
In Stock:
3
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Black, White
Diameter - Inside, Expanded :
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.250" (31.75mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Chemical Resistant, Clean Cut, Self Extinguishing, Solvent Resistant
Heat Protection :
Flame Retardant
Length :
25.00' (7.62m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL VW-1
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Type :
Self Wrap
Type Attributes :
Split Flexible Tube
Wall Thickness :
0.038" (0.96mm)