RRN0.75DB75
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
RRN0.75DB75
Category:
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Description:
EXPAND SLEEVE 3/4" X 75' BROWN
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Brown
Diameter - Inside, Expanded :
1.250" (31.75mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
0.750" (19.05mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Rodent Resistant
Heat Protection :
Length :
75.00' (22.86m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.025" (0.64mm)