KVN0.50YL50
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
KVN0.50YL50
Category:
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Description:
EXPAND SLEEVE 1/2" X 50' YELLOW
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Color :
Yellow
Diameter - Inside, Expanded :
0.625" (15.88mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Environment Resistant
Features :
Clean Cut
Heat Protection :
Length :
50.00' (15.24m)
Liquid Protection :
Material :
Aramid, Halogen Free
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-170°C ~ 160°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.020" (0.51mm)