FHN0.50NT50
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
FHN0.50NT50
Category:
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Description:
EXPAND SLEEVING 1/2" X 50' NAT
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Abrasion Resistant
Color :
Natural
Diameter - Inside, Expanded :
0.625" (15.88mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Clean Cut, Vibration Resistant
Heat Protection :
Heat Resistant
Length :
50.00' (15.24m)
Liquid Protection :
Material :
Fiberglass, Halogen Free
Material Flammability Rating :
UL VW-1
Operating Temperature :
-70°C ~ 650°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.013" (0.33mm)