CCH1.50BK50
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
CCH1.50BK50
Category:
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Description:
EXPAND SLEEVE 1.5" X 50' BLACK
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant, Fray Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
2.500" (63.50mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.500" (38.10mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Clean Cut
Heat Protection :
Heat Resistant
Length :
50.00' (15.24m)
Liquid Protection :
Gasoline Resistant, Moisture Resistant
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET)
Material Flammability Rating :
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.029" (0.72mm)