NSN1.50SS40
Manufacturer:
Techflex
Part Number:
NSN1.50SS40
Category:
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Description:
EXPAND SLEEVE 1.5"X40' BLK/YLW
Manufacturer :
Techflex
Category :
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant, Wear Resistant
Color :
Black, Yellow
Diameter - Inside, Expanded :
2.000" (50.80mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
1.500" (38.10mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Clean Cut, Safety Stripe, Slip Resistant
Heat Protection :
Length :
40.00' (12.19m)
Liquid Protection :
Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-40°C ~ 79°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.070" (1.78mm)