AAT2153IVN-0.6-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions, Inc.
Part Number:
AAT2153IVN-0.6-T1
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Description:
IC REG BUCK ADJ 2.5A 16QFN
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Category :
Current - Output :
2.5A
Frequency - Switching :
1.4MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Adjustable
Package / Case :
16-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
16-QFN (3x3)
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2.7V
Voltage - Output (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.6V