UPE1A221MP51007U
Manufacturer:
Taiwan Chinsan Electronic
Part Number:
UPE1A221MP51007U
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Description:
CAP ALUM POLY 220UF 20% 10V T/H
Manufacturer :
Taiwan Chinsan Electronic
Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
10 V