URP1C331MNN0811U
Part Number:
URP1C331MNN0811U
Description:
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V T/H
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V