URP1C271MNN0808U
Manufacturer:
Taiwan Chinsan Electronic
Part Number:
URP1C271MNN0808U
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Description:
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V T/H
Manufacturer :
Taiwan Chinsan Electronic
Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
4.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
16 V