MPQ2178GQHE-12-AEC1-Z
Manufacturer:
Monolithic Power Systems
Part Number:
MPQ2178GQHE-12-AEC1-Z
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Description:
IC REG BUCK 1.2V 2A 8QFN
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Category :
Current - Output :
2A
Frequency - Switching :
2.4MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-VFDFN
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
8-QFN (2x1.5)
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V