RT8024-18GB
Manufacturer:
Richtek
Part Number:
RT8024-18GB
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Description:
IC REG BUCK 1.8V 400MA SOT23-5
Manufacturer :
Richtek
Category :
Current - Output :
400mA
Frequency - Switching :
1.5MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V