MPQ4436AGRE-33-AEC1-Z
Part Number:
MPQ4436AGRE-33-AEC1-Z
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Description:
IC REG BUCK 3.3V 6A 20QFN
Category :
Current - Output :
6A
Frequency - Switching :
350kHz ~ 1MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
20-PowerVFQFN
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
45V
Voltage - Input (Min) :
3.3V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V