TA78L024AP,F(J
Manufacturer:
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Part Number:
TA78L024AP,F(J
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 24V 150MA LSTM
Manufacturer :
Category :
Control Features :
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
6.5 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current
PSRR :
35dB (120Hz)
Supplier Device Package :
LSTM
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
24V
Voltage Dropout (Max) :
1.7V @ 40mA (Typ)