AAT3223IGU-3.3-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions, Inc.
Part Number:
AAT3223IGU-3.3-T1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-6
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Category :
Control Features :
Enable, Power Good
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
2.5 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SOT-23-6
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
50dB (100Hz)
Supplier Device Package :
SOT-23-6
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.22V @ 100mA