IFX21004TNV51AKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IFX21004TNV51AKSA1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 5V/15V TO220-5
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Control Features :
Current - Output :
100mA, 30mA
Current - Quiescent (Iq) :
1 mA
Current - Supply (Max) :
3.5 mA
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-220-5
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
55dB (100Hz), 50dB (100Hz)
Supplier Device Package :
PG-TO220-5
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5V, 15V
Voltage Dropout (Max) :
10V @ 100mA, 6V @ 30mA