IFX8117MEV33HTMA1
Part Number:
IFX8117MEV33HTMA1
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223-4
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
75dB (120Hz)
Supplier Device Package :
PG-SOT223-4-21
Voltage - Input (Max) :
15V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
1.25V @ 1A