TLE4275GV33ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
TLE4275GV33ATMA1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LIN 3.3V 400MA TO263-5-1
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Control Features :
Reset
Current - Output :
400mA
Current - Quiescent (Iq) :
220 µA
Current - Supply (Max) :
30 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Transient Voltage
PSRR :
60dB (100Hz)
Supplier Device Package :
PG-TO263-5-1
Voltage - Input (Max) :
42V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V