TLE72732GV26XUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
TLE72732GV26XUMA1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.6V 180MA DSO14
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Control Features :
Enable, Reset, Watchdog
Current - Output :
180mA
Current - Quiescent (Iq) :
36 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
60dB (100Hz)
Supplier Device Package :
PG-DSO-14
Voltage - Input (Max) :
45V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 180mA