TA48M033F(T6L1,SNQ
Manufacturer:
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Part Number:
TA48M033F(T6L1,SNQ
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA PW-MOLD
Manufacturer :
Category :
Control Features :
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
1.4 mA
Current - Supply (Max) :
25 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
PSRR :
70dB (120Hz)
Supplier Device Package :
PW-MOLD
Voltage - Input (Max) :
29V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.65V @ 500mA