IFX25001TS V10
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IFX25001TS V10
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 10V 400MA TO220-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Control Features :
Current - Output :
400mA
Current - Quiescent (Iq) :
220 µA
Current - Supply (Max) :
30 mA
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
60dB (100Hz)
Supplier Device Package :
PG-TO220-3-1
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
10V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 250mA