IFX27001TFV33ATMA1
Part Number:
IFX27001TFV33ATMA1
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
1.6 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
65dB (120Hz)
Supplier Device Package :
PG-TO252-3
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1A