IFX20001MBV33HTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IFX20001MBV33HTSA1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 30MA SCT595-5
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Control Features :
Inhibit
Current - Output :
30mA
Current - Quiescent (Iq) :
170 µA
Current - Supply (Max) :
4.5 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-SMD (5 Leads), Gull Wing
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :
60dB (100Hz)
Supplier Device Package :
PG-SCT595-5-2
Voltage - Input (Max) :
45V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 20mA