IRU1117-25CDTR
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
IRU1117-25CDTR
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 800MA DPAK
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Control Features :
Current - Output :
800mA
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
70dB (120Hz)
Supplier Device Package :
D-Pak
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 1A