HHXD630ARA6R8MF61G
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
HHXD630ARA6R8MF61G
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Description:
CAP ALUM HYB 6.8UF 20% 63V SMD
In Stock:
691
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.240" (6.10mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
30 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
63 V