TA48S015AF(T6L1,Q)
Manufacturer:
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Part Number:
TA48S015AF(T6L1,Q)
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1A 5HSIP
In Stock:
4
Manufacturer :
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
1.7 mA
Current - Supply (Max) :
20 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
67dB (120Hz)
Supplier Device Package :
5-HSIP
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.9V @ 1A (Typ)