APXN6R3ARA122MJ80G
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
APXN6R3ARA122MJ80G
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Description:
CAP ALUM POLY 1200UF 6.3V SMD
In Stock:
759
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
1200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
3.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
175 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
6.3 V