AZ1117H-3.3TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AZ1117H-3.3TRG1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Product Status :
Active
Protection Features :
Thermal Shutdown
PSRR :
75dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SOT-223-3
Voltage - Input (Max) :
15V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
1.25V @ 1A