S-814A37AMC-BDBT2G
Manufacturer:
ABLIC
Part Number:
S-814A37AMC-BDBT2G
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.7V 110MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
110mA
Current - Quiescent (Iq) :
500 nA
Current - Supply (Max) :
40 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Not For New Designs
Protection Features :
Short Circuit
PSRR :
45dB (100Hz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
10V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.7V
Voltage Dropout (Max) :
0.33V @ 60mA