AP7366-36W5-7
Part Number:
AP7366-36W5-7
Description:
LDO CMOS HICURR SOT25 T&R 3K
Control Features :
Current Limit, Enable
Current - Output :
600mA
Current - Quiescent (Iq) :
80 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
PSRR :
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SOT-25
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.6V
Voltage Dropout (Max) :
0.16V @ 300mA