AP2128K-1.2TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AP2128K-1.2TRG1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT23-5
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
90 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 300mA