AP2125K-4.2TRG1
Part Number:
AP2125K-4.2TRG1
Description:
IC REG LINEAR 4.2V 300MA SOT23-5
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
PSRR :
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA