AP2125AK-4.2TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AP2125AK-4.2TRG1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 4.2V 360MA TSOT25
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
360mA
Current - Quiescent (Iq) :
90 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
70db (100Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
TSOT-25
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.36V @ 300mA