AP2120N-2.8TRG1
Part Number:
AP2120N-2.8TRG1
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Protection Features :
Over Current
PSRR :
65dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 150mA