AP2120N-1.3TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AP2120N-1.3TRG1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.3V 150MA SOT23
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current
PSRR :
65dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.8V @ 200mA