AS78L15ZTR-E1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AS78L15ZTR-E1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
6 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
39dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-92
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
15V
Voltage Dropout (Max) :
1.8V @ 100mA (Typ)