AP7347DQ-29FDZW-7B
Part Number:
AP7347DQ-29FDZW-7B
Description:
LDO CMOS LowCurr W-DFN2020-6 T&R
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
125 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
75dB (1kHz)
Supplier Device Package :
W-DFN2020-6 (SWP) (Type A1)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.9V
Voltage Dropout (Max) :
0.36V @ 500mA