AP7347DQ-22W5-7
Part Number:
AP7347DQ-22W5-7
Description:
LDO CMOS LOWCURR SOT25 T&R 3K
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
125 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
75dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-25
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.42V @ 500mA